Ana içeriğe atla

İlgili Bağlantılar

Psikolojik Danışma ve Rehberlik Alanıyla İlgili Ulusal Kuruluşlar:

Türkiye’deki psikoloji alanıyla ilgili meslek gruplarının dernek ve vakıf web sitesi adresleri aşağıdaki linklerde verilmiştir. Her bir dernek bilimsel toplantılar düzenler, alan çalışanları ve öğrencileri için eğitim imkânları ve bir araya gelme olanakları sunar, araştırma yapılmasını teşvik eder, üyelerinin mesleki sorunlarına çözüm bulmada yardımcı olur ve mesleki gelişimi sağlamaya yönelik çalışmalar yapar.


Psikolojik Danışma ve Rehberlik Alanıyla İlgili Uluslararası Kuruluşlar:

Amerika’da psikolojik danışma ve rehberlik alanıyla ilgili kuruluşların web adresleri aşağıdaki linklerde yer almaktadır.


Psikolojik Danışman Yetiştirme Program Akreditasyonuyla İlgili Kuruluş:

Psikolojik danışman yetiştirmede belirli bir standardı sağlamak ve kaliteyi arttırmak için psikolojik danışman yetiştirme programlarına yönelik sertifika sunan bir kuruluştur.


Psikolojik Danışma Etik Standartlarıyla İlgili Kuruluşlar:

Psikolojik danışmanların mesleklerini yürütürken sahip olmaları gerekli yetkinlik, dürüstlük, hoşgörü, bireysel ve kültürel farklılıklara duyarlılık, mesleki ve bilimsel sorumluluk gibi etik kuralların yer aldığı linkler aşağıda yer almaktadır.

 
Amerika’da Psikolojik Danışma Lisansı/Sertifikasıyla İlgili Bilgi Alınabilecek Kuruluşlar:

Yurtdışında psikolojik danışmanlık mesleğini yürütebilmek için gerekli koşulların yer aldığı web sitesi adresleri aşağıdaki linklerde verilmiştir.

 
Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA)

PISA (Programme for International Student Assessment) 15 yaşındaki öğrencilerin bilgi ve becerilerini test ederek dünya çapında eğitim sistemlerini değerlendirmeyi amaçlayan, 2000 yılında kurulmuş bir programdır.

http://www.pisa.oecd.org